O nás

Iniciativa Auto*Mat prosazuje lepší prostředí pro kvalitní život ve městě.
Podporujeme veřejnou, pěší a cyklistickou dopravu i rozumné používání aut. Přinášíme inspiraci z evropských metropolí a aktivizujeme lidi k pozitivní proměně ulic a veřejného prostoru.

Slavnost Zažít město jinak vznikla v roce 2006 jako jedna z prvních kampaní iniciativy Auto*Mat. Navázali jsme v něm časově a tématicky na dvě mezinárodní osvětové aktivity, určené k propagaci udržitelných forem dopravy a ekologie města – mezinárodní Den bez aut a na Evropský týden mobility. V Čechách zcela výjmečná akce ukazovala, co se stane s ulicí, když auta zmizí a místo nich se objeví stolky a židličky, pouliční hudebníci nebo stánky s ručními výrobky. Původně se jednalo vždy o jedno místo, na Smetanově nábřeží a později na Vinohradech.

Od roku 2010 se koncepce proměnuje – Zažít město jinak probíhá na více místech ve městě. Zásadní byl rok 2012, kdy jsme výzvu k pořádání akce rozšířili po celé Praze a místní verze sousedských slavností pořádali místní organizace a jednotlivci. Akce tím získala novou, komunitní a sousedskou dimenzi, která přinesla zájem a energii mnoha nových lidí.

Kontakty

2046